top of page

Jak získat odvahu k rozhodnutí

Je přirozené nevědět. Je v pořádku cítit strach. Důležité je, jak se svým strachem naložíš. To rozhoduje o tvé celkové spokojenosti a dobrém pocitu ze sebe sama. Protože podléhat strachu a rozhodnutí odkládat či přímo nečinit, znamená životem jen tak proplouvat a nežít naplno. Tvoje duše to ví. A bolí ji to. Tak na co ještě čekáš?„Možná si myslíte, že nejdříve musíte sebrat odvahu, abyste se pro něco důležité rozhodli, ale je to přesně naopak. Sílu a odvahu vytrvat najdete, když se rozhodnete. Nejdříve se musíte rozhodnout,“ píše v knize „Ovládni svoj strach“ bývalý elitní námořník a tvůrce výcvikových programů pro armádu Brandon Webb (2019: 38).


Vytvoř si rozhodovací návyk

„Rozhodnutí nepadají z nebe,“ říká Webb: „Rozhodněte se, že se rozhodnete.“ Na svých seminářích pro změnu já sám říkám: „Buď to zcela přijmi, nebo to změň. Ale nic mezi tím. Rozhodni se.“ Protože právě ne-rozhodnutí je šíleně ubíjející. Webb doporučuje dát si závazek, stát se člověkem, který se umí rozhodovat.


Osobně věřím, že natrénovat se dá úplně všechno. Podle Webba máme všichni přirozenou schopnost intuitivně se rozhodovat: „Někteří však nemají intuici dost vycvičenou, takže jim ochabne, podobně jako svaly, když je dlouho nepoužíváte (2019: 43).“

Mimochodem, často to není o tom, že bys nevěděl. Protože když budeš k sobě upřímný, tak hluboce uvnitř odpověď znáš. Nerozhodnost je často jen převlečený strach.


Jak tedy svou schopnost rozhodovat rozvinout a zlepšit? Procvičováním. Tréninkem. Tím, že začneš přebírat za svůj život odpovědnost. Mohlo by Ti pomoci, když si dáš závazek, že se rozhodneš. A časový limit. Nebudeš rozhodnutí dál odkládat.Srdcem, nebo rozumem? Logikou nebo intuicí?

Byla řeč o intuici. Vynikající vůdce se oproti průměrnému nebojí na intuici vsadit. Psycholog Wiseman svými výzkumy dokázal, že lidé, kteří mají zvyk ignorovat své instinkty, mají v životě více „smůly“, než lidé, kteří intuici poslouchají. Nejlépe však pro nás intuice pracuje v oblastech, o kterých máme velké množství informací.


Proto se neboj ptát. Zjisti si, co nejvíce podrobností. Přesně tak postupují špičkoví skauti, když si volí nové hráče do týmu. Zajímají se o každý jeden malý detail. A pak, v určitém momentě, udělají velmi rychlé a intuitivní rozhodnutí.


Když stojíš před těžkým rozhodnutím, je dobré, když od sebe oddělíš pocity a rozum. Naopak nejhorší, co můžeš udělat, je překalkulované rozhodnutí nebo se nechat ovládnout svými emocemi. „Nevěřte svému egu, věřte intuici, vysvětluje Webb (2019: 53).


Převezmi odpovědnost

Je fajn, když si vyslechneš názory ostatních, ale jak a jestli se rozhodneš, je na Tobě. Je to Tvoje rozhodnutí a Tvoje odpovědnost. Odpovědnost Tě činí dospělým.


Jak kdysi řekl W. N. Murray: „Jakmile se člověk bezvýhradně zaváže, pak se rozhoupe i prozřetelnost. Začnou se dít věci, jež člověku pomáhají, ale jinak by se nikdy neudály. Celý proud událostí vyplyne z tohoto rozhodnutí – všechno směřuje v prospěch člověka. Nepředvídatelné náhody, setkání a hmotná pomoc, o níž se člověku nikdy ani nesnilo, že by mohla potkat jeho.“


A pamatuj: Žádné rozhodnutí je také rozhodnutí. Jen asi ne to, se kterým by nejvyšší verze Tebe sama mohla být spokojená.


Literatura:

Webb Brandon (2019): Ovládni svoj strach. Eastone Books: Bratislava.


Více jak 400 mých starších článků a rozhovory s osobnostmi (Jaroslav Dušek, Tomáš Klus, Veronika Khek Kubařová, Vladimír Kafka, Anna Hogenová, Pavel Moric, Ivo Toman, Jiří Charvát, Alžběta Protivanská, Antonín Baudyš, Jiří Ledvinka a mnoho dalších) najdete v archivu Celostní medicíny. V rozhovorech dávám prostor co nejpestřejšímu spektru názorů a pohledů na realitu, byť ne vždy se musí stoprocentně shodovat s pohledem mým: https://www.celostnimedicina.cz/autor/mgr-jiri-hamersky


Comments


bottom of page